loading

NB

BOURDON nakladatelství

ŽIVOTY SURREALISTŮ

Kategorie

Máme v prodeji

Vydáno

30. 3. 2018

Autor

Desmond Morris

„Žádný jiný umělecký směr v dějinách nezahrnuje dva tak odlišné umělce, jako jsou Magritte a Miró. Surrealismus totiž původně nebyl uměleckým hnutím. Byl filosofickým konceptem, způsobem života – revoltou proti establishmentu, který přivedl na svět nechutná jatka první světové války. „Dovol svým nejtemnějším iracionálním vnuknutím vytrysknout z nevědomí a obydlet tvá plátna. Nech své obrazy, aby se malovaly samy, a ty to jen sleduj“ – to bylo krédem tvůrců velkolepého umění, které se proslavilo po celém světě.“

Desmond Morris, autor bestsellerů a sám surrealistický umělec, se namísto snahy analyzovat práci surrealistů soustředí na tyto umělce jako na osobnosti a pozoruhodné jednotlivce. Jaké měli charakterové přednosti či naopak slabosti? Užívali si společenského života, nebo to byli osamělí vlci? Šlo o drzé excentriky, či zakřiknuté poustevníky? Byli samouky, nebo byli formálně vzdělaní? Na základě autorových osobních znalostí o surrealistických umělcích zachycuje tato kniha jejich životní osudy, výstřednosti a často komplikovaný milostný život, bohatě doprovázena 72 fotografiemi umělců a jejich děl. Šokující, poučné a vždy zábavné, Morrisovy příběhy osvětlují různorodost přístupů k surrealistické filozofii, a to jak v uměleckých dílech, tak v lidských životech.

Desmond Morris je jedním z posledních žijících surrealistů. V roce 1948 se konala jeho první samostatná výstava, v roce 1950 vystavoval v Londýně spolu s Joanem Miró. Od té doby dokončil vice než 2500 surrealistických výtvarných děl a o jeho práci bylo vydáno 8 publikací. Sám je autorem několika knih, z nichž jedna (The Naked Ape, 1967 / česky Nahá opice, Praha, Mladá fronta, 1971) se řadí mezi 100 nejprodávanějších titulů všech dob, s více jak 12 miliony prodaných výtisků. Mezi lety 1956 a 1998 vystoupil ve více než 700 televizních programech a poskytl přes 400 televizních rozhovorů.

Autor: Desmond Morris

Jazyk: čeština

V prodeji od: 30.3.2018

Rok vydání: 2018

Pořadí vydání: 1. vydání

Počet stran: 272

ISBN: 978-80-906996-3-2

KOUPIT:

Doporučená cena: 639 Kč

Výhodněji zde: