PhDr. Martin Hála, Ph.D. studoval v Praze, Šanghaji, Berkeley a na Harvardu, vyučoval na univerzitách v Praze, Bratislavě a Lisabonu a vedl několik projektů v různých zemích Asie. Po návratu založil v roce 2016 projekt Sinopsis a stal se jeho ředitelem. Zabývá se především současnou Čínou a jejím postavením ve světě.
Prof. Olga Lomová vystudovala obory sinologie a orientalistika na FF UK v Praze, kde dnes přednáší na témata z dějin klasické i moderní čínské poezie a ideologie a k ultury v moderní Číně. Je také ředitelkou Mezinárodního sinologického centra tchajwanské Chiang Ching-kuovy nadace v Praze. Je autorkou řady publikací v českém, anglickém a čínském jazyce. Ve své celoživotní práci usiluje o zprostředkování akademického poznání širší veřejnosti.
Projekt Sinopsis vznikl v roce 2016 z iniciativy sinologů převážně z Ústavu Dálného východu (dnes Katedra sinologie) Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze s cílem vnést do tehdejší bouřlivé veřejné debaty o Číně spolehlivé informace a analýzy renomovaných domácích i zahraničních odborníků. Od počátku úzce spolupracuje s českými tištěnými i elektronickými médii, v nichž publikoval za sedm let své dosavadní existence na patnáct stovek textů v různých formátech. Tyto články mají širší veřejnosti co nejpřístupnější formou přiblížit různé aspekty vývoje současné Číny, bez akademického žargonu a nepřístupné terminologie.
Projekt se přitom opírá o vlastní výzkum ve spolupráci s předními zahraničními institucemi a experty. Jeho výsledky uveřejňuje ve specializovaných publikacích a na svém anglickém webu. Širší české veřejnosti zprostředkují tento výzkum hlavně mediální výstupy, zohledňující jeho aktuální společenský a politický kontext a konkrétní dopady na naši domácí politickou scénu. Tento sborník přináší výbor z textů, převážně analytických komentářů, k česko-čínským vztahům v posledním desetiletí. Doplňuje je historický přehled průběhu těchto vztahů, který články zasazuje do dobového kontextu jejich vzniku.