Album příběhů

Antonis Georgiou

(vychází na konci května 2022)

Album příběhů je románová mozaika Kypru a jeho obyvatel.
Babiččino úmrtí a vzpomínání pozůstalých začíná rozvíjet klubko příběhů. Od babičky se záhy zakutálí k širší rodině, sousedům na vesnici, a nakonec obsáhne celý ostrov. Vyprávění připomínají osudy každého člověka kdekoliv na světě: jsou o životě i smrti, o lásce a o válkách, o emigraci či návratu. Proplétají se v nich příběhy staré i nové, různí lidé, doby a místa.
Někdy se příze příběhů zamotá a někdy se v ní zamotá i sám vypravěč. Jak příběh pokračuje? Jak končí? Který je váš a který cizí? A není to vlastně jedno...? Vypravování je doplněno skutečnými i fiktivními výstřižky z novin, recepty, dětskými kresbami, lidovými písněmi, žalozpěvy, říkankami či básněmi – a zejména mnoha fotografiemi.

A celé klubko dostalo název Album příběhů.

O autorovi:

Antonis Georgiou se narodil v kyperském Lemesu. Vystudoval práva a má také magisterský diplom z divadelní vědy. Publikoval několik básnických a povídkových sbírek a za knihu Album příběhů získal Kyperskou státní cenu za román a prestižní Cenu Evropské unie za literaturu (2016). Dočkala se překladu do italštiny, albánštiny, srbštiny, chorvatštiny a bulharštiny a také divadelní inscenace.

Georgiou je rovněž autorem řady úspěšných divadelních her. Hra Moje milá pračko byla oceněná cenou Kyperské divadelní společnosti. Na motivy sbírky Sweet Bloody Life a Alba příběhů vznikla divadelní inscenace Forget-me-not, která v roce 2011 reprezentovala Kypr na festivalu Off Avignon.

Tato kniha je součástí projektu Kreativní Evropa spolufinancovaného Evropskou unií.

Zpět
Search
cartcrosschevron-down