(Vychází v září 2025)
Marx a Engels měli pravdu, když v Komunistickém manifestu konstatovali, že volné trhy během krátké doby vytvořily větší prosperitu a více technologických inovací než všechny předchozí generace dohromady. O půldruhého století později všechny důkazy ukazují, že kapitalismus vytáhl z hladu a chudoby miliony lidí.
Dnešní narativy o globálním kapitalismu – sdílené pravicovými i levicovými populisty, ale také velkou částí politického a ekonomického establishmentu – sice nepopírá, že generoval prosperitu, tvrdí však, že se bohatství dostalo do příliš úzkého okruhu. Rozšířil se pohled na globální ekonomiku jako na geopolitickou hru s nulovým součtem, kde je třeba bojovat o kontrolu nad novými inovacemi, zavádět obchodní bariéry a znovu znárodňovat hodnotové řetězce. Kapitalismus je zároveň ve všeobecné rovině obviňován z prohlubující se nerovnosti, populistických revolt, klimatických změn a z globálního vzestupu Číny.
Johan Norberg v této pronikavé a vášnivé analýze naopak obhajuje kapitalismus a klíčovou roli, kterou v dnešním nejistém světě hraje volný trh. Tvrdí, že odklon od globálního kapitalismu by nejen zastavil hospodářský růst, ale zároveň by ještě více prohloubil sociální vyloučení těch nejzranitelnějších – a pro chudé tohoto světa by to byla smrtící rána.
O autorovi:
Johan Norberg je autor, univerzitní profesor a dokumentarista narozený ve Švédsku. Získal magisterský titul v oboru dějiny idejí na Univerzitě v Stockholmu a působí jako výzkumný pracovník v Cato Institutu ve Washingtonu, D.C., a v Evropském centru pro mezinárodní politickou ekonomii v Bruselu. Norbergovy knihy vyšly ve více než 25 zemích. Jeho kniha Progress (Pokrok, 2016) zařadil mezi knihy roku časopis The Economist i deník The Guardian. Za svou práci získal Norberg řadu prestižních ocenění, mimo jiné zlatou medaili německé nadace Hayek Stiftung, kterou v daném roce obdržel společně s Margaret Thatcherovou.