Kuba: Stručné dějiny konce

Tomáš Klvaňa

(vychází v říjnu 2023)

V živě napsaném literárním cestopise líčí autor své zážitky ze svých cest na kouzelný karibský ostrov v posledních deseti letech. Před očima čtenářů vyvstane nezapomenutelná atmosféra tropických kulis, které tvoří kontext lidským příběhům sužovaným komunistickou diktaturou. Kniha nabízí autorovy postřehy při jeho leckdy dramatických, jindy humorných schůzkách s antikomunistickými disidenty, aktivisty, nezávislými novináři a také docela běžnými lidmi, kteří se jen snaží přežít v těžkých podmínkách. Reportážním způsobem nás provází pozoruhodnými místy, od tabákového údolí Viñales a metropole Pinar del Río na západě až po Santiago de Cuba a Guantánamo na opačné straně ostrova.

Na pozadí historií poznamenaných lokalit, jakými jsou například Zátoka sviní nebo havanské náměstí Revoluce, ožijí tragické politické děje posledních sedmdesáti let, které byly středem pozornosti světových velmocí a ovlivňovaly i naše životy ve střední Evropě. Prostřednictvím osobních reminiscencí staví autor do kontrastu kubánský komunismus a léta československé normalizace sedmdesátých a osmdesátých let a věnuje se významným postavám světových dějin, jakými byli Fidel Castro, Che Guevara či Ernest Hemingway, který značnou část své umělecké inspirace spojil právě s Kubou.

Cestopis je doplněn fotkami slavného fotografa a několikanásobného držitele ceny Czech Press Photo, Jana Šibíka.

O autorovi: 

Tomáš Klvaňa (1966) je amerikanista, profesor na New York University Prague a nezávislý konzultant. Vystudoval Fakultu sociálních věd Univerzity Karlovy v Praze, kde získal magisterský titul, a obdržel doktorát v oborech teorie a kritika komunikace a mezinárodní vztahy na Minnesotské univerzitě v Minneapolis ve Spojených státech. Působil jako komentátor, reportér, odborný stážista (Shorenstein Fellow) na John F. Kennedy School of Government Harvardovy univerzity v USA, mluvčí a poradce prezidenta republiky, vládní koordinátor komunikace programu protiraketové obrany a poradce a manažer řady mezinárodních firem.

Žil a pracoval ve Spojených státech, Velké Británii, Německu a Belgii. V současné době žije v Praze, spolupracuje s řadou českých a mezinárodních médií (například Český rozhlas, Česká televize, CNN Prima News, The Bulwark, Týždeň a další). Kniha Kuba: Stručné dějiny konce je jeho druhou knihou, kterou vydává Bourdon. Vydal dvě knihy esejů: Možná přijde i diktátor (Bourdon) a Fenomén Trump (P/R) a román Marina. Ruský příběh (Paseka). Je ženatý a má dvě dcery.

Více o knize:

  • Předběžná cena: 459 Kč
  • ISBN: 978-80-7611-118-9
  • Rozměry: 14 x 20 cm
  • Vazba: pevná s přebalem
Koupit knihu v předprodejiZpět
Search
cartcrosschevron-down

Sleva 10 %

Začněte odebírat náš newsletter a získejte slevu 10 % na první nákup! Stačí vyplnit e-mail.
Loading
Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.