Kuba: Stručné dějiny konce

Tomáš Klvaňa

(vychází v září 2023)

V živě napsaném literárním cestopise líčí autor své zážitky ze svých cest na kouzelný karibský ostrov v posledních deseti letech. Před očima čtenářů vyvstane nezapomenutelná atmosféra tropických kulis, které tvoří kontext lidským příběhům sužovaným komunistickou diktaturou. Kniha nabízí autorovy postřehy při jeho leckdy dramatických, jindy humorných schůzkách s antikomunistickými disidenty, aktivisty, nezávislými novináři a také docela běžnými lidmi, kteří se jen snaží přežít v těžkých podmínkách. Reportážním způsobem nás provází pozoruhodnými místy, od tabákového údolí Viñales a metropole Pinar del Río na západě až po Santiago de Cuba a Guantánamo na opačné straně ostrova.

Na pozadí historií poznamenaných lokalit, jakými jsou například Zátoka sviní nebo havanské náměstí Revoluce, ožijí tragické politické děje posledních sedmdesáti let, které byly středem pozornosti světových velmocí a ovlivňovaly i naše životy ve střední Evropě. Prostřednictvím osobních reminiscencí staví autor do kontrastu kubánský komunismus a léta československé normalizace sedmdesátých a osmdesátých let a věnuje se významným postavám světových dějin, jakými byli Fidel Castro, Che Guevara či Ernest Hemingway, který značnou část své umělecké inspirace spojil právě s Kubou.

O autorovi: 

Tomáš Klvaňa je český novinář, hostující profesor na New York University v Praze a management konzultant společnosti InReach Global Consulting. Je zakladatelem a místopředsedou Aspen Institute v Praze a předsedou redakční rady odborného časopisu Aspen Review Central Europe. V minulosti působil na pozici tiskového mluvčího a poradce exprezidenta Klause nebo jako koordinátor vládní komunikace programu protiraketové obrany. Je držitelem doktorského titulu z americké University of Minnesota.

Zpět
Search
cartcrosschevron-down