Paměť stromu

Tina Vallès

(vychází v dubnu 2023)

Tina Vallès píše a nám před očima vyvstává fotografie toho, čeho si jako běžní smrtelníci nevšímáme. Dostává se nám reality tak syrové a čisté, jako by to ani nemohla být pravda – Anna Carreras, Time Out

„Takže se můžu radovat?“ Malý Jan pořádně neví proč, ale cítí, že to, že je jich doma pět, není moc dobrá zpráva. Dědeček Joan a babička Caterina opustili vesničku Vilaverd, aby se nastěhovali k nim do bytu v barcelonské čtvrti Sant Antoni. Tato změna naruší každodenní život domácnosti, kde slova a mlčení rázem získávají nový smysl. Jan a Joan však mají svůj vlastní svět, plný procházek, stromů a písmen, jež mají hlubší význam, než by se mohlo na první pohled zdát.

Zatímco se dospělí snaží, aby vše probíhalo jako obvykle, Jan si všímá maličkostí kolem sebe, a postupně si tak buduje obraz skutečného dění. Rozhovory mezi dědečkem a vnukem, plné otázek bez odpovědí a odpovědí bez otázek, skládají dohromady mozaiku jejich vztahu, jehož průvodcem čtenáři bude mimo jiné příběh dědečkovy vrby.

Paměť stromu je román, jenž dokáže čtenáře přenést do role dítěte a který nám vypráví o předávání vzpomínek a o tom, jak vznikají a jak se uchovávají, kde jsou uloženy a jak se mohou ztratit.

O autorce:

Tina Vallès (*1976) vystudovala katalánskou filologii na Barcelonské univerzitě v roce 1999. Pracovala jako korektorka pro nejdůležitější katalánská nakladatelství a profesně se věnovala také designerství a reklamě. Přeložila několik děl ze španělštiny do katalánštiny.

Je autorkou sbírek povídek, knih pro děti a románů. V roce 2012 získala cenu Mercè Rodoreda za sbírku El parèntesi més llarg a v roce 2017 cenu Anageama za román Paměť stromu.

Od roku 2006 je spoluvydavatelkou digitálního časopisu Paper de Vidre a je zakládající členkou profesního sdružení překladatelů a tlumočníků Katalánska.

Zpět
Search
cartcrosschevron-down