Pomsta geografie

Dotisk oblíbené knihy vychází v říjnu 2023

V této provokativní knize nabízí Robert D. Kaplan, autor několika bestsellerů ve Spojených státech amerických, nový pohled na globální změny a snaží se najít odpověď na otázku, čemu jednotlivé kontinenty a státy budou muset v budoucích letech čelit.

Kaplan navazuje na poznatky, objevy a teorie významných geografů a geopolitických myslitelů z nedávné i vzdálené minulosti a vrací se k ústředním momentům historie. Zároveň se ale zamýšlí nad tím, jakým směrem bude dnešní globální vývoj pokračovat. Autor sleduje historii nepokojných oblastí ve světě a všímá si, jakou roli v těchto krajinách hraje podnebí, topografie či vztahy se sousedními státy. Popisuje například, že nelítostné podnebí ruské stepi a omezená vegetace vychovaly tvrdé obyvatele odhodlané bojovat do posledního muže. S tím ale nepočítali nacisté, kteří geopolitiku překrucovali, když se domnívali, že by území ovládaná Britským impériem a Sovětským svazem mohla být pohlcena větším Německem.

Autor své poznatky následně aplikuje na současnou Evropu, Rusko, Čínu, Indický subkontinent, Turecko, Írán a arabský Střední východ. Nabízí celistvý pohled na budoucí konflikty v celé Eurasii.

Budoucnost je vnímána v kontextu klimatu, území a dalších daností: například čínské zemědělství je schopné uživit pouze 23 % svého obyvatelstva, protože má k dispozici pouze 7 % orné půdy. Čína proto hledá zdroje energie, minerálů a kovů u krutých režimů, jako je Barma, Írán či Zimbabwe, čímž se staví do morálního konfliktu se Spojenými státy. Afghánistán se svou propustnou hranicí bude představovat hlavní trasu invazí směřujících do Indie, ale i záložní základnu Pákistánu, pro který je Indie hlavní nepřítel. Írán bude i nadále využívat výhodu, že je jedinou zemí, která má přístup ke zdrojům energie z Perského zálivu i Kaspického moře. Navíc Kaplan předpokládá, že Spojené státy budou litovat toho, že se angažovaly ve vzdáleném Iráku a Afghánistánu, namísto aby se zabývaly svým přímým sousedem Mexikem, který se řítí do zkázy v důsledku vraždění drogových kartelů.

O autorovi:

Robert David Kaplan (narozen 23. června 1952) je americký publicista a spisovatel. Jeho knihy se zabývají především zahraniční politikou. Už po více než tři desetiletí publikuje v prestižních amerických médiích jako například The Atlantic, The Washington Post, The New York Times, Foreign Affairs nebo The Wall Street Journal.

V letech 2008-2012 byl Kaplan vedoucím pracovníkem Centra pro novou americkou bezpečnost ve Washingtonu; do této organizace se vrátil v roce 2015.V letech 2012-2014 byl hlavním geopolitickým analytikem v soukromé globální prognostické společnosti Stratfor. V roce 2009 jmenoval ministr obrany Robert Gates Kaplana členem Rady pro obrannou politiku, federálního poradního výboru Ministerstva obrany Spojených států. V letech 2011 a 2012 byl Kaplan časopisem Foreign Policy zařazen mezi „100 nejvýznamnějších globálních myslitelů“.

Více o knize:

  • Předběžná cena: 499 Kč
  • Počet stran: 384
  • ISBN: 978-80-7611-121-9
  • Rozměry: 15,5 × 23,5 cm
  • Vazba: pevná s přebalem

 

Zpět
Search
cartcrosschevron-down

Sleva 10 %

Začněte odebírat náš newsletter a získejte slevu 10 % na první nákup! Stačí vyplnit e-mail.
Loading
Odesláním souhlasíte se zásadami zpracování osobních údajů.