Svět podle Číny

Elizabeth Economy

(vychází v květnu 2023)

Jako ekonomická a vojenská supervelmoc, ve které žije na 20 procent světové populace, má Čína potenciál přetvořit celý stávající systém mezinárodních vztahů. Že se o to pokusí ostatně naznačují i prohlášení prezidenta Si Ťin-pchinga, podle kterých musí Čína „stát v čele reformy globálního uspořádání“. Jenže jak by taková změna vypadala? A co by znamenala pro zbytek světa?

Profesorka Elizabeth Economy v této fascinující knize popisuje ambiciózní snahu Číny o znovuzískání staré slávy a dramatické překreslení geostrategického prostoru. V Si Ťin-pchingově vizi blízké budoucnosti hraje komunistická velmoc dominantní úlohu na světové scéně a definitivně se jí podařilo ovládnout Hong Kong, Tchaj-wan i celé jihočínské moře. Prostřednictvím obří iniciativy Nové hedvábné stezky také zásadně zvýšila svůj politický, hospodářský i bezpečnostní dosah a využila svého vlivu v OSN a dalších institucí k tomu, aby přetvořila mezinárodní normy a hodnoty k čínskému obrazu – zejména pak ve vztahu k lidským právům.

Není pochyb o tom, že by se Svět podle Číny výrazně lišil od toho současného. Naštěstí je tu ale tato kniha, která přináší unikátní příležitost pochopit velká rizika i potenciální příležitosti, které s sebou globální vzestup komunistické Číny přináší.

O autorce:

Elizabeth C. Economy je hlavní poradkyní pro Čínu na americkém ministerstvu obchodu. Dříve působila mimo jiné jako ředitelka pro asijská studia v Radě pro zahraniční vztahy (CFR) nebo jako vědecká pracovnice na Hooverově institutu, který je součástí Stanfordovy univerzity.

Profesorka Economy je mezinárodně uznávanou odbornicí na čínskou vnitřní i zahraniční politiku a je také autorkou řady knih. Její texty se pravidelně objevují v prestižních publikacích, jako jsou zahraničněpolitické magazíny Foreign Affairs a Foreign Policy nebo deníky New York Times, Washington Post a Wall Street Journal. Server Politico ji v roce 2018 zařadil do svého výběru „Deseti osobností, na kterých záleží při určování politiky vůči Číně“.

Zpět
Search
cartcrosschevron-down