Tongolele neumí tančit

Sergio Ramírez

(vychází v dubnu 2023)

Jsme v Nikaragui dvacátého prvního století. Země prožívá občanské nepokoje, které brutálně potlačuje totalitní vláda, jejíž výkonnou rukou je šéf tajné služby, přezdívaný Tongolele. Právě s tímto obávaným manipulátorem, který chladnokrevně a zčásti podle věšteckých rad své matky tahá za mnohé nitky režimní politiky, se střetává inspektor Morales, vypovězený Tongolelem do honduraského exilu.

Mistrovská próza nikaragujského spisovatele Sergia Ramíreze postupně odkrývá temné i bizarní zákulisí moci plné tajnůstkářství, zrad a špinavých intrik, jemuž musí za podpory svých věrných společníků čelit inspektor Morales. V turbulentní a nevypočitatelné zemi přitom může být každý krok chybný a tomu, kdo se postaví moci, hrozí definitivní pád do propasti.

O autorovi:

Sergio Ramírez Mercado (*1942) je nikaragujský spisovatel, který v letech 1984–1990 působil jako viceprezident levicové sandinistické vlády pod vedením prezidenta Daniela Ortegy. Po Ortegově návratu k moci v roce 2006 se ale stal jeho ostrým kritikem, čímž si od autoritářského režimu vysloužil zatykač a musel podruhé odejít do exilu do sousední Kostariky. Nedávno mu byl také v zemi původu konfiskován veškerý majetek a přišel o nikaragujské občanství.

Za svoje literární díla obdržel Ramírez řadu prestižních ocenění včetně Cervantesovy ceny v roce 2017. Jeho poslední román, Tongolele neumí tančit, byl v Nikaragui po brutálně potlačených protivládních protestech zakázán – přesto se však samizdatovými cestami dostal do rukou statisíců tamních čtenářů.

 

 

Zpět
Search
cartcrosschevron-down