U nás se to stát nemůže

(vychází na konci září 2022)

Prorocký román z roku 1935, kdy většina Američanů ještě nebrala vážně Hitlerův nástup v Evropě, vypráví varovný příběh o křehkosti demokracie a nabízí děsivě nadčasový pohled na to, jak by se mohl v Americe prosadit fašismus.

Novinář Jessup s hrůzou zjišťuje, kolik lidí podporuje výstředního prezidentského kandidáta Berzelia Windripa. Windrip nabízí, že zachrání národ před nespoutanou sexualitou, kriminalitou, podvodníky se sociálními dávkami a liberálním tiskem. Poté co vyhraje volby, získá Windrip násilím kontrolu nad Kongresem a Nejvyšším soudem a s pomocí teroru začne Spojené státy proměňovat v totalitní režim. Je ho ještě vůbec možné zastavit?

O autorovi:

Sinclair Lewis, jeden z nejvýznamnějších spisovatelů americké historie, se narodil v roce 1885 v Minnesotě a v roce 1908 absolvoval prestižní Yaleovu univerzitu. Několik let pracoval jako redaktor a novinář na volné noze a během této doby napsal svoje první románová díla. Většího zájmu veřejnosti se ale dočkal až román Main Street (1920), jehož se prodalo na půl milionu výtisků.

Následovaly dvě knihy, které mnozí považují za nejlepší Sinclairova díla: Babbitt (1922) a Arrowsmith (1925), která autorovi vynesla Pulitzerovu cenu. V roce 1930 se pak Sinclair Lewis stal prvním americkým laureátem Nobelovy ceny za literaturu. V následujících letech napsal ještě deset dalších románů, posmrtně vyšly také sbírky jeho dopisů a esejů. Zemřel v Římě v roce 1951.

Zpět
Search
cartcrosschevron-down