(Vychází v září 2025)
Proti minulosti se vede válka. Probíhá kulturní křížová výprava s cílem učinit historii západní civilizace toxickou – ať už jde o strhávání soch, „dekolonizaci“ učebních osnov nebo vymazávání výrazů z našeho slovníku. Co je v sázce, když je ve společnosti tak silně podporován pocit hanby vůči západním dějinám?
Profesor Frank Furedi ve své knize ostře hájí historii Západu a vyzývá k odporu proti delegitimizaci jejích ideálů i nesporných úspěchů. Vnímání minulosti jako příběhu hanby se v mnoha zemích stalo samozřejmým postojem, který prostupuje vzdělávací a kulturní život západní společnosti.
Jeho zastánci to mohou považovat za kulturní nezbytnost, ale společnost, která ztratí kontakt se svou minulostí, se odsuzuje k trvalé krizi identity. Promarnit moudrost, kterou nám předávají dějiny, znamená zradit pozitivní výdobytky lidstva. Profesor Furedi tvrdí, že je zápas o naši historii jedním z nejdůležitějších konfliktů naší doby.
O autorovi:
Dr. Frank Furedi je emeritním profesorem sociologie na Univerzitě v Kentu. Je autorem více než 26 knih, ve kterých se dlouhodobě věnuje zkoumání kulturního vývoje v západních společnostech. V posledních letech publikoval několik studií o dopadu kulturních válek na rodinný život, socializaci, vzdělávání a veřejné dění.