František Kalenda

František Kalenda (*1990) je český spisovatel, publicista a překladatel. Debutoval románem Despota (2011) z prostředí upadající Byzantské říše. Za historickou detektivku Ordál (2012) byl nominován na Cenu Jiřího Ortena. Mentalitu středověku čtenářům přiblížil v detektivní trilogii z období vlády Karla IV., kterou tvoří svazky Vraždy ve znamení hvězdyZlomený král a Šarlatové zmije (2016-2019).

Kalenda je také autorem dvou knih pro mladší publikum: dobrodružného románu Pes, kocour a sirotek (2016), ve kterém se hrdinové vydávají z jižních Čech až do Konstantinopole, a mytologické fantasy Dcera labyrintu (2022).

Jeho zatím posledním dílem je historická detektivka Zpověď posledního mnicha (2023), jejíž příběh se odvíjí kolem vražd v zapadlém středověkém klášteře.

Ve své publicistické a akademické činnosti se Kalenda zaměřuje na dění v Latinské Americe a portugalsky mluvících zemích. Spolupracuje mimo jiné s Deníkem N nebo se stanicí Český rozhlas Plus. Do češtiny přeložil knihu Dívka s hodinovým strojkem (2023) od britské autorky Anny Mazzoly.

Knihy překladatele

cartchevron-down