Královnin klenotník

Jean Findlay

(Vychází v květnu 2024)

Píše se rok 1603. Skotský král Jakub VI. dědí anglický trůn po bezdětné sestřenici Alžbětě a stěhuje se z Edinburghu do Londýna. Spolu s ním míří do hlavního města nového „spojeného království“ i George Heriot – klenotník, finančník a rádce mladičké královny Anny.

Nadaný Heriot se jako jeden z nejbohatších mužů koruny musí vyrovnat s intrikami a pomluvami svých nepřátel, ale i s pohrdáním, které vůči Skotům chovají povýšení Angličané. Stává se svědkem nesmiřitelných palácových intrik i nejdůležitějších událostí na mezinárodní scéně, do kterých také vstupuje Lukáš z Modřic, tajemný velvyslanec českých vzbouřenců proti Habsburkům.

Historický román Jean Findlayové se odehrává v bouřlivých časech náboženských válek, čarodějnických procesů, ale i bohatství nově objevených světů – v době lesku, bídy a smrti řádící bez ohledu na původ a společenské postavení. Do příběhu vstupují také největší osobnosti doby, od státníků lorda Roberta Cecila a Waltera Raleigha až po samotného Williama Shakespeara.

O autorce:

Jean Findlayová pochází z Edinburghu. Po studiu práv a francouzštiny na Edinburské univerzitě se věnovala divadlu pod vedením Tadeusze Kantora v Krakově. Je spoluzakladatelkou oceňované divadelní společnosti, napsala a nastudovala divadelní hry, jež hostovaly v Londýně, Berlíně, Bonnu, Rotterdamu, Dublinu, Glasgow či v pařížském Centre Pompidou. Píše divadelní a knižní recenze pro deník Scotsman a přispívá do prestižních periodik, jako je Independent, Time Out či Guardian.

Za knihu Chasing Lost Time, životopis svého pradědečka C. K. Scotta Moncrieffa, prvního překladatele Proustova díla do angličtiny, získala cenu Hyam Wingate, Authors Foundation Award a postoupila do užšího výběru na Alistair Horne Fellowship při Oxfordské univerzitě. V roce 2014 založila nakladatelství Scotland Street Press, které nyní vede. Za knihu The Hat Jewel získala v roce 2018 stipendium od Hawthornden Fellowship a v roce 2019 Lavigny International Writer's Fellowship. Žije ve Skotsku se svým manželem a šesti dětmi.

Více o knize:

  • Žánr: historický román
  • Původní jazykangličtina
  • PřekladatelDenis Molčanov
Zpět
Search
cartcrosschevron-down