Sibiřský kšeft

Josh Haven

(Vychází v dubnu 2024)

Sibiřský kšeft je napínavý román inspirovaný skutečnými událostmi mapující jedno z přelomových období novodobých ruských dějin, jehož dozvuky jsou patrné i v současnosti.

Po pádu Sovětského svazu nová ruská vláda privatizuje průmysl pomocí kupónů vydávaných všem občanům, kteří tak dostávají možnost stát se akcionáři v ruských firmách. Kupóny distribuované mezi lidmi se dají za skutečné akcie směňovat na specializovaných aukcích.

Pro venkovskou populaci žijící v extrémní chudobě jsou kupóny jenom kousky papíru bez skutečné hodnoty. Texaský podnikatel John Mills a jeho český partner Petr Kováč ale ve zdánlivě bezcenných papírcích vidí obrovský potenciál. Vydávají se proto do nejvzdálenějších a nejstudenějších končin země, aby získali kupóny státní ropné společnosti Gazněft, a s taškami plnými hotovosti cestují od města k městu.

Brzy se ovšem ukáže, že jejich ambiciózní plán skrývá řadu neočekávaných úskalí. Aukce, na kterých se tyto kupóny směňují za skutečné akcie, se například záměrně konají na těch nejodlehlejších a nejhůř dostupných místech, aby cizince odradili od účasti. Brzy se navíc o úspěšném tažení Millse s Kováčem dozvídá ruská mafie a oligarchové ve vedení Gazněftu – a najednou začíná jít o život.

O autorovi:

Josh Haven je americký spisovatel a publicista, který mimo jiné přispíval do Wall Street Journalu, Weekly Standardu nebo Jerusalem Postu. Sibiřský kšeft je jeho v pořadí čtvrtou knihou a druhým kriminálním thrillerem. Píše také historické romány pod pseudonymem J. H. Gelernter.

Více o knize:

  • Žánr: román
  • Původní jazyk: angličtina
  • Překladatel: Jan Škrob
Zpět
Search
cartcrosschevron-down