V kůži vlka

Kerstin Ekmanová

(vychází v květnu 2024)

Největší žijící švédská autorka, dnes devadesátiletá Kerstin Ekmanová, se po letech vrací s mistrovským románem o vztahu k přírodě a o tom, co znamená být člověkem. Ekmanová je zkušená vypravěčka a detektivkářka a ani v jejím posledním díle V kůži vlka nechybí napětí a zločin.

Za svítání před oslavou svých sedmdesátin spatří Ulf v lese vysoko v horách vlka s ušlechtilým profilem. Vlk se pohybuje opatrně, ale důstojně a sebevědomě, jako pán svého revíru – stejně jako Ulf je to především lovec. Očarován okamžikem v tu chvíli Ulf prožívá téměř mytické splynutí s vlkem.

Pro Ulfa představuje setkání tak hluboký prožitek, že začíná do té doby obávaného vlka vnímat úplně jinak a stává se jeho ochráncem. Zároveň se mu vybaví polozapomenutý mýtus, který vyrostl právě ze strachu a nenávisti vůči zvířeti považovanému za ztělesnění zla a zachoval se ve rčení běhat (v kůži) vlka. V noci vlk a ve dne člověk.

Jak ale Ulf brzy zjišťuje, na rozdíl od mýtu samotného přežívají strach i nenávist v plné síle dodnes. Kdo z vesnice stojí za strašným zločinem? A ustojí Ulf těžkou volbu mezi nenáviděným vlkem a blízkým člověkem?

O autorce:

Od začátku své spisovatelské kariéry v roce 1959 vydala legendární švédská autorka Kerstin Ekmanová (*1933) více než třicet knih, které získaly řadu významných cen. Například její román Händelser vid vatten (v češtině Černá voda, 2013) v roce 1994 obdržel prestižní Augustovu cenu i Cenu Severské rady.

V kůži vlka spojuje některá z autorčiných nejvýznamnějších témat. Zabývá se postavením a odpovědností jedince, vztahem mezi lidmi, zvířaty a přírodou a dynamikou mezi obyvateli v malé komunitě. Je to také hlubší příběh o dlouhém manželství a životě, který se blíží ke konci.

Více o knize:

  • Žánr: román
  • Původní jazyk: švédština
  • Překladatelka: Dagmar Hartlová
Zpět
Search
cartcrosschevron-down