(Vychází 9. května 2025)
Mistrovské pojednání o tom, jak války a skutečný i domnělý pocit ohrožení formovaly osud Ruska od jeho vzniku až po katastrofální invazi na Ukrajinu.
I přes téměř zničující invazi na Ukrajinu Putin stále vládne Rusku tvrdou rukou. Vysvětlení tohoto fenoménu je možné nalézt v ruské historii. Bez přirozeně bránitelných hranic a s environmentálními faktory omezujícími jeho ekonomiku bylo Rusko po staletí konfrontováno s předními vojenskými a technologicky mnohdy vyspělejšími mocnostmi své doby. Válka – a potřeba být na válku připraven – tak formovala jeho vývoj od období vlády knížat a carů až po komunistické tajemníky a prezidenty.
Ruská národní identita se zrodila z války: od zoufalých snah středověkých knížat odolat vikinským vpádům a mongolské invazi přes vlastní expanzi v Asii v 19. století až po klíčové konflikty 20. století, které proměnily Rusko z carského impéria v komunistickou velmoc. Slabé Rusko se po konci studené války obrátilo k Putinovi, který znovu oživil touhu po válečném triumfalismu a nastoupil tak cestu k vpádu na Ukrajinu.
Kniha Zrozeni z války přináší zasvěcený a komplexní pohled na ruskou historii i současnost zbavený nánosu národních mýtů.
O autorovi:
Profesor Mark Galeotti je odborník na ruské bezpečnostní otázky, úspěšný autor a častý komentátor v médiích. Vede poradenskou společnost Mayak Intelligence, je čestným profesorem na School of Slavonic and East European Studies na prestižní University College London a spolupracuje s řadou think tanků a vědeckých institucí včetně Ústavu mezinárodních vztahu v Praze.
Byl vedoucím katedry historie na Keele University, profesorem globálních záležitostí na New York University, vedoucím výzkumným pracovníkem na britském ministerstvu zahraničí a hostujícím profesorem na Rutgers University, Karlově univerzitě a Moskevském státním institutu mezinárodních vztahů. Je autorem více než 25 knih, z nichž čtyři byly dosud přeloženy do češtiny nebo slovenštiny.
Další informace:
- Překladatel: Jan Škrob
- Původní jazyk: angličtina
- Doporučená cena: 499,-
- ISBN: 978-80-7611-292-6