Instalace strachu

Rui Zink

(Vychází v srpnu 2024)

Co kdyby byl strach službou, v zájmu země a pokroku, doručenou až domů?

Zazvoní zvonek u dveří.

Žena schová syna do koupelny a jde otevřít.

„Dobrý den, mladá paní, přišli jsme vám nainstalovat strach. A jak uvidíte, je prvotřídní.“

Dva muži, kteří čekají na druhé straně, jsou technici. A v rámci plnění dekretu instalují strach, stejně jako byste si nechali nainstalovat kabelovou televizi. Oba nezvaní návštěvníci vtrhnou do obývacího pokoje a spustí znepokojivé představení: střídavě obtěžují nebohou ženu a vykreslují hrůzný obraz zla naší doby plné epidemií, přírodních katastrof, bídy, války, mučení nebo terorismu.

Svůj výklad přikrášlují děsivými historkami, které hrají na primární strachy člověka: strach z druhých, nemoci nebo šílenství. Postupně v místnosti vytvářejí atmosféru rostoucího napětí a vtahují ženu spolu se čtenářem do svého paranoidního blouznění.

Román Instalace strachu, jenž získal prestižní francouzskou Cenu Utopiales za nejlepší sci–fi román, je důmyslným podobenstvím o lidské společnosti, kterou bylo odjakživa nejsnazší ovládat pomocí strachu.

O autorovi:

Rui Zink se narodil v roce 1961 v Lisabonu. Je autorem mnoha rozmanitých děl, od románů po komiksy, eseje a dětskou literaturu. Jeho dílo bylo přeloženo do řady světových jazyků a bylo oceněno v Portugalsku i v zahraničí, mimo jiné Cenou portugalského románového klubu P.E.N. za román Dádiva Divina v roce 2004 a Cenou Utopiales za nejlepší zahraniční román za francouzské vydání Instalace strachu v roce 2017.

Více o knize:

  • Žánr: dystopický román
  • Původní jazyk: portugalština
  • Překladatel: Martina Čáslavská
Zpět
cartchevron-down