Doprava již od 39 Kč | Nakupte nad 500 Kč a získejte dopravu zdarma!

Oběť šachového krále

Livie Hoemmel

(Vychází v říjnu 2024)

Román podle skutečných událostí, který přináší rozluštění největšího tajemství šachové historie.

Píše se rok 1972. Ve světě vrcholí studená válka a mladý Američan Bobby Fischer se stává mistrem světa v šachu, když před zraky celého světa poráží ruského šampiona Borise Spasského. Ukončuje tak dosud nepřerušenou řadu sovětských mistrů světa od roku 1948.

Z tohoto ponížení se rodí slib vrcholných představitelů Sovětského svazu domácí i světové veřejnosti: „Na příštím mistrovství světa náš hrdý reprezentant Američana rozdrtí!“ V roce 1975 skutečně přichází šok: Bobby Fischer se vzdává svého titulu. Šachový velmistr odstupuje bez boje i bez vysvětlení a mizí ze záře mediálních reflektorů.

Proč se Fischer rozhodl neobhajovat svůj titul, přestože sám věděl, že je neporazitelný? Jeho rozhodnutí dlouho zůstávalo záhadou. Historici, filozofové a psychiatři nakonec přišli s jediným možným vysvětlením: Bobby musel přijít o rozum. Neměli ale informace, ke kterým se dostala autorka Oběti šachového krále – a kvůli kterým musela svůj román napsat pod pseudonymem.

Zčásti špionážní román a zčásti velký milostný příběh zavede čtenáře do napínavých historických kulis od zakouřených šachových klubů v New Yorku až po chodby samotného Kremlu a po půl století dohadů konečně vyřeší největší záhadu šachových dějin.

O autorce:

Livie Hoemmel je pseudonym – anagram vypravěče knihy pojmenovaného jako Le viel homme (v překladu „starý muž“). Autorku knihy (pokud ovšem jde o ženu) od útlého věku seznamoval s matematikou i šachy její otec, který byl rovněž úspěšným šachistou.

Společně analyzovali partie, které hráli velmistři, se zvláštním zájmem o způsob hry toho největšího z nich: Bobbyho Fischera. Před téměř půlstoletím slíbila autorka svému otci, který byl v roce 1975 po Fischerově nečekaném odchodu téměř bez sebe žalem, že tuto záhadu jednou vyřeší.

Více o knize: 

  • Žánr: román
  • Původní jazyk: francouzština
  • Překladatelka: Zuzana Tomanová
Zpět
cartchevron-down