Nevratné poškození: v českém překladu vychází titul, který vyvolal vášnivé diskuze v Česku i po celém světě

Nakladatelství Bourdon vydává knihu, která vzbuzuje kontroverze v Česku i v zahraničí. Nevratné poškození od americké novinářky Abigail Shrier otevřelo vášnivou diskuzi o jednom z fenoménů naší doby: prudce rostoucím počtu dívek, které se identifikují s opačným pohlavím.

Abigail Shrier je americká investigativní novinářka, která pravidelně přispívala mimo jiné do prestižního deníku The Wall Street Journal a za svou žurnalistickou práci obdržela v roce 2021 cenu Barbara Olson Award for Excellence and Independence in Journalism. Proslavila se ale především jako autorka dvou knih, které se nebojí zabývat závažnými, ale zároveň kontroverzními tématy současnosti.

Její první kniha s názvem Nevratné poškození: Jak naše dcery propadají transgenderové mánii z roku 2020 se rozhodla odpovědět na otázku, proč nejen ve Spojených státech v posledních deseti let prudce narostl počet dívek s diagnózou takzvané genderové dysforie – zjednodušeně identifikace jedince s jiným než se svým biologickým pohlavím.

Mnozí odborníci tento trend vysvětlují tím, že se „transgender“ stává přijatelnějším pro většinovou společnost. Abigail Shrier oproti tomu přichází na základě mnoha rozhovorů s rodiči i samotnými mladistvými s tvrzením, že o genderovou dysforii v případě dospívajících dívek ve skutečnosti vůbec nejde – a za nárůstem spatřuje vliv sociálních médií i aktivistů nebo selhání péče o duševní zdraví.

Celosvětová kontroverze

Kniha vyvolala ve Spojených státech i dalších zemích bouřlivé reakce a v mnoha případech i snahu o úplný zákaz prodeje, kterému čelila mimo jiné distribuční síť Amazon nebo knihkupectví v Japonsku – ta byla dokonce cílem výhrůžek žhářskými útoky. Část odborné komunity argumenty Shrierové vyvrací, jiní odborníci je ale považují za přesvědčivé.

Například čeští rodinní terapeuti – sexuolog MUDr. V. Chvála a dětská klinická psycholožka PhDr. L. Trapková – ke knize napsali:

Genderová dysforie se stala noční můrou mnoha rodin a současně lákavým tématem aktivistů v boji o moc. Autorka, americká novinářka a matka třech dětí, měla odvahu podívat se na tento fenomén ze všech stran. Přinesla svědectví o tom, jak se může ochrana dětí zvrtnout v jejich ohrožení. Co se stane, když ideologie nahradí zkušenosti generací, když technologie získají vrch nad lidským společenstvím. Knihu doporučujeme rodičům, kteří se potřebují zorientovat v chaosu světa kolem svých dospívajících dětí, aby se pak dokázali vnitřně zpevnit a lépe rozpoznávali co do jejich rodiny patří a co dovnitř nepustí.

Nevratné poškození se také dostalo mezi výběr nejlepších knih roku tak prestižních médií, jako je časopis The Economist nebo britský deník The Times. Profesor historie Jonathan Zimmerman z Pensylvánské univerzity o knize v deníku Chicago Tribune napsal:

Snaha cenzurovat knihu Shrierové je reflexí diktátorského způsobu myšlení. Nakonec se však stejně jako vždy obrátí proti trans lidem, jak tomu ostatně bylo vždycky. Jakmile jednou stanovíte, že některé myšlenky jsou příliš škodlivé na to, aby byly publikovány, uvolníte cestu dalším lidem, aby mohli vznést stejný požadavek.
Nakladatelství Bourdon se knihu rozhodlo vydat právě proto, aby podpořilo otevřenou a kultivovanou diskuzi bez předsudků, která by se měla vést o důležitých tématech. Nemáme v úmyslu diskriminovat žádnou skupinu lidí ani zastávat politické pozice, ale zachovat demokratické normy naší společnosti.

Kontakt pro novináře: František Kalenda ([email protected] | +420 735 799 188)

 

Z recenzí v médiích

 

„Kniha přináší kritický pohled na obrovský nárůst počtu lidí a zejména dívek, které se v posledních letech identifikují s jiným než biologickým pohlavím. Zabývá se i skandálním poskytováním nevratných chirurgických nebo farmaceutických zákroků dospívajícím. Jde o předvídatelně kontroverzní téma, v knize však není ani známka nevraživosti.“

- The Economist

„Není žádným překvapením, že kniha Nevratné poškození o ‚dospívajících dívkách a transgenderové mánii‘ vyvolala bouřlivé reakce. Profesor anglického jazyka z Kalifornské univerzity v Berkeley by ji nejraději spálil, aktivisté za občanská práva a LGBT ji chtějí zakázat. Podle nich jde o konzervativně křesťanský nebo krajně pravicový nenávistný text. Ve skutečnosti Abigail Shrier, přispěvatelka deníku The Wall Street Journal, zvolila jednoduchou, leč zničující metodu: důsledně předkládá fakta.

- The Times

„Potřebujeme lepší údaje o tom, kterým mladým lidem by rychlý přechod k lékařské péči nejvíce prospěl a kterým by mohly více prospět různé intervence. Nic z toho nemusí zasahovat do práv a blaha transsexuálních osob a do respektu, který jim náleží. Vědci potřebují prostor pro to, aby mohli zkoumat, zda je rychlý nástup genderové dysforie skutečný, či nikoli.“

- Christopher J. Ferguson, Ph.D., Psychology Today

O nakladatelství Bourdon

Přední české nakladatelství, které stojí za vydání desítek domácích i zahraničních knih z oblasti beletrie, biografie a literatury faktu. Českého vydání se dočkala například autobiografie hollywoodského herce Matthewa Perryho. Titul Přátelé, lásky a ten ohromný průšvih obdržel cenu Český bestseller za nejprodávanější biografii roku 2022. Letos vychází i dlouho očekávaná autobiografie Britney Spears, Žena ve mně.

Nakladatelství Bourdon vydává knihy nejprodávanějšího českého autora Patrika Hartla. V češtině vydalo rovněž knihy od světoznámých autorů včetně Maria Vargase Llosy, Santiaga Posteguilla, Giuliana da Empoliho nebo Marka Galeottiho.

Nakladatelství Bourdon se nadále vyvíjí a roste. Rozšiřuje se do dalších žánrů – od true crime nebo sci-fi až po detektivní a historické romány. Zároveň v rámci edice Současná evropská literatura přináší zajímavé tituly z prostředí menších evropských jazyků

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Další články

Křest knihy Nevratné poškození 📆

Milí čtenáři, milé čtenářky, rádi bychom vás jménem nakladatelství Bourdon pozvali na křest velmi […]
Číst dále

Autobiografie zpěvačky Britney Spears vyjde v češtině

It's Britney, Bitch! Autobiografie zpěvačky Britney Spears vyjde v češtině. Ve světě zbořila žebříčky. Na […]
Číst dále

Gazely: bestseller roku 2023

Patrik Hartl znovu ovládl cenu Český bestseller. Za Gazely získal ocenění v hlavní kategorii Nejnovější […]
Číst dále

Rozhovor se spisovatelkou Jean Findlay

Angličané považovali Skoty vždycky za barbary, říká autorka historického románu Královnin klenotník Jean Findlay […]
Číst dále

Rozhovor se spisovatelkou Annou Mazzolou

K sepsání Dívky s hodinovým strojkem mě inspiroval skutečný případ únosů dětí v Paříži i kouzelný svět […]
Číst dále

Jak se vydává kniha?

Napadlo vás někdy, co všechno předchází tomu, než knížka zamíří na pulty v knihkupectvích? […]
Číst dále
cartchevron-down
linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram